Arduino a eBay

Chtěl jsem již začít psát něco málo o AVR mikročipu (Atmel), ale napadlo mě, že nejlepší bude především začít vůbec jeho koupí. Proč titulek neobsahuje AVR či Atmel? To je prostá věc. Arduino Nano dnes vychází v přepočtu na 65,- (z eBay) a tím pádem takovou cenu my dáme v ČR jen za mikročip jenž je ještě o něco slabší a neobsahuje USB port.

Nejdříve tedy začneme u nás

Kde takové Arduino nebo AVR pořídit? Jedním z obchodu se nabízí GME, bohužel tento obchod je v porovnání s Čínou asi 10x dražší. Jednotlivé desky v GME naleznete zde. V případě, že chcete znát všechny možnosti Arduina pak koukněte zde. Zmíněný AVR čip, který jsem měl namysli je Atmega8. Jak si můžete všimnout dodává se za 55,- s tím, že neobsahuje externí krystal, díky kterému dokážeme zvýšit výkon čipu.

Jak to je tedy s eBayem?

Ohledně čipů jako takových na eBay nenajdete asi výhodnější cenu než je u nás. Nicméně dá se ušetřit, prodávají se Arduina, již zmíněné Nano či jiné, které obsahují již externí krystal, USB port, napájení přes jack, reset tlačítko, indikační LED.

eBay – číňané

V první řadě je nutno říct, že pokud si dáte do vyhledávání klíčová slova “arduino nano” tak snad nenajdete na první stránce nikoho, kdo nemá napsáno místo původu “From China”.

Jak ale najít správného? Především se vždy řiďte tím, že musí mít tyto vlastnosti:

 • Top-rated seller
 • Feedback nad 10 000 pozitivních
 • Positive feedback 99%+
 • Free international shipping
 • Buy it now
 • Někdy může mít i pod položkou “x sold“, což je skvělé a vy můžete poté dohledat v jeho historii objednávek recenze

Když se rozhodnete pro vašeho výherce, tak určitě přejděte i na jeho samostatný obchod. Ten najdete v jeho profilu jako “Visit store”. Zde se můžete podívat co si ještě tak nakoupit. Ideální je vždy, když má prodejce více věcí pro vás. Ale zase nepřehánějte tolik, jednou se mi stalo, že zásilka byla trošku větší a celníci mi to bohužel zastavili a musel jsem platit clo. Výhodou právě oné Číny je to, že vlastně neplatíte poštovné ani clo, pokud nejde o nic většího.

 

Pár prodejců, které doporučuji:

eBay vyhledávačeBay produkteBay uživatel

 

Na co si dát pozor a jaké jsou porovnání s ČR?

Čína Čína ČR ČR
 1. Levné
 2. Velká škála součástek
 3. Při velkém nákupu Gift položky
 1. Dlouhá čekací doba (min. 14 dní)
 2. Žádná reklamace
 3. Případ, že zásilka vůbec nepřijde*
 1. Dostupnost ihned
 2. Záruka
 1. Velmi drahé (až 10x více než v číně)
 2. Žádné gift položky
 3. Mnohdy musíte obejít vícero obchodů

* Byť zásilka nemusí dojít, své peníze získáte zpět. Je nutno ale hlídat dobu, kdy má balíček dojít. eBay zaručuje garanci vrácení peněz, pokud nedojde do doby od udání v aukce, stanovený čas aukcí, je možné zažádat o vrácení peněz do 40 dnů.

Různé verze

Na eBay naleznete mnoho verzí Arduina, prakticky nikdy nenajdete originál. Protože číňané chtějí co nejvíce vydělat, tak nahrazují různé čipy levnějšími náhražkami. Co to ve finále znamená? Vezmeme si příklad takového Arduina Nano. Originál má čip Atmega8U2 nebo něco podobného, aby mohl komunikovat přes USB, zde nalezneme CH340g, který je tedy levnější, ovšem neobsahuje ovladače v sobě, musíte si je nainstalovat manuálně.

eBay verze:

 • Funduino
 • Iteaduino
 • Dccduino

Závěr

Jen bych chtěl říct, že srovnání GME (Arduino nano – 1000,-) vs eBay (Arduino nano – 65,-) vám snad otevře oči. Samozřejmě závisí jak moc na to spěcháte a zda máte chuť se naučit novým věcem. Kvůli LEDkám za 10,- samozřejmě nemá smysl nic z eBay brát.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *